Montaż fotowoltaiki Warszawa i cała Polska

Oferujemy kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych. Warszawa – to właśnie w stolicy mieści się główna siedziba Metis Polska. Usługi świadczmy jednak na terenie całego kraju. Projektujemy instalacje, dostarczamy niezawodne panele fotowoltaiczne pochodzące od renomowanych producentów, wspólnie ze zlecającym dopełniamy wszystkich niezbędnych formalności oraz kompleksowo montujemy, testujemy i uruchamiamy system.

Wykonujemy instalacje typu on-grid lub off-grid dla domów jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych oraz przedsiębiorstw. Szczególną wagę przykładamy nie tylko do wydajności systemu, który zapewnia szybki zwrot inwestycji, ale także do bezpieczeństwa. Jednym z założycieli Metis Polska jest rzeczoznawca ds. zabezpieczeń pożarowych, który dba, aby zaprojektowane instalacje były maksymalnie zabezpieczone przez zwarciami i innymi zdarzeniami losowymi, o których rzadko wspominają inne firmy działające w branży fotowoltaicznej.

Montaż instalacji fotowoltaicznej – na dachu czy gruncie?

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku czy gruncie? W Polsce panele słoneczne najczęściej instaluje się na dachach budynków. Specjalne konstrukcje ustawiane bezpośrednio na gruncie zwykle wybierają inwestorzy komercyjni, którzy projektują farmy fotowoltaiczne (w celu produkcji energii do odsprzedaży do publicznej sieci energetycznej).

1 kW mocy szczytowej można uzyskać dzięki ogniwom, które zajmą około 7 m2 powierzchni. W praktyce instalacja paneli fotowoltaicznych na gruncie oznacza zajęcie dużej powierzchni działki, którą prywatni inwestorzy wolą wykorzystać w inny sposób (np. na założenie ogrodu czy stworzenie kącika rekreacyjnego). Mikroinstalacje do 10 kW najczęściej są projektowane na dachach, gdzie panele nie zagrażają bezpieczeństwu, a dobre nasłonecznienie zapewnia wyższą wydajność systemu. Rzadziej moduły fotowoltaiczne montuje się na elewacjach czy jako zabudowy zadaszeń nad wjazdami do garażu.

Panele fotowoltaiczne montaż – którą stronę budynku wybrać?

Podczas przygotowywania projektu fotowoltaiki najważniejsze jest stworzenie instalacji, która zapewni możliwie najwyższą sprawność i moc modułów. Najlepsze parametry uzyskuje się, gdy czynna powierzchnia paneli będzie skierowana bezpośrednio w stronę Słońca. Ze względu na stałe poruszanie się naszej planety wokół Słońca, taką idealną pozycję ogniw można uzyskać jedynie przez określony czas na dobę. Najlepiej jednak wybierać dachy skierowane w stronę południową i mające kąt pochylenia od 30 do 40 stopni. Montaż paneli fotowoltaicznych w innych pozycjach powoduje spadki w produkcji energii.

Nie zawsze jednak modelowe położenie ogniw jest możliwe. Instalacja paneli słonecznych na stronie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej i montaż przy pochyleniu 24-55 stopni pozwalają jednak uzyskać od około 90 do 95% maksymalnej produkcji energii elektrycznej. Skierowanie czynnej strony paneli w kierunku wschodnim lub zachodnim (przy pochyleniu 25-40 stopni) daje efekt około 80-90% maksymalnej energii.

Nieruchome instalacje paneli fotowoltaicznych powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb energetycznych obiektu korzystającego z wyprodukowanego prądu. Kierunek południowo-zachodni doskonale sprawdzi się w domach jednorodzinnych, gdzie pobór energii wzrasta popołudniu i wieczorem, gdy domownicy wracają. Kierunek południowo-wschodni daje większą wydajność rano, dlatego często wybierany jest przez zakłady produkcyjne, które rozpoczynają pracę od 6:00 – 7:00 i kończą około 16:00. Montaż paneli słonecznych na dachu skierowanym na północ, na naszej półkuli nie jest stosowany ze względu na ograniczone promieniowanie (taka instalacja byłaby w ogóle nieopłacalna).

Panele fotowoltaiczne instalacja na dachu skośnym

Na dachach skośnych panele fotowoltaiczne instaluje się w położeniu poziomym lub pionowym. Ogniwa słoneczne przytwierdza się jednak nie bezpośrednio do powierzchni, ale do specjalnych stelaży. Stelaże montuje się do krokwi za pomocą wkrętów – całość dodatkowo należy uszczelnić za pomocą pasty dekarskiej. Minimalna odległość pomiędzy zamocowanymi modułami, a powierzchnią dachu powinna wynosić 10 cm.

Takie położenie gwarantuje odpowiednią wentylację, której potrzebuje fotowoltaika. Montaż bez zachowania wymaganej przestrzeni grozi nadmiernym nagrzewaniem się paneli. Na moduły padają promienie słoneczne, następnie ogniwa wytwarzają prąd, co powoduje szybki wzrost temperatury całej powierzchni. Każdy dodatkowy 1 stopień C to spadek mocy ogniw o około 0,5%. Latem, gdy słupki rtęci na termometrach sięgają ponad 30 stopni C, temperatura paneli słonecznych może wzrosnąć nawet do 50 stopni C (spadek energii może wtedy sięgnąć 10%). Producenci paneli podają ich moc szczytową dla pracy w temperaturze 25 stopni C. Konstrukcja gwarantująca swobodny przepływ powietrza jest więc konieczna, aby zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna zapewniała optymalną wydajność pracy. Najlepiej jest zachować odstęp pomiędzy dwoma panelami wynoszące minimum 20 mm.

Panele fotowoltaiczne montaż na dachu płaskim

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim wymaga przygotowania aluminiowej konstrukcji wsporczej. Zaleca się jej nachylenie o co najmniej 20 stopni, ponieważ dzięki temu moduły nie będą narażone na zanieczyszczenia, które obniżają wydajność gotowej instalacji. Konstrukcja wsporcza pomaga także wygodnie wyeksponować czynną część modułów w odpowiednim kierunku. Stelaż najczęściej przytwierdza się do bloków betonowych, które wspierają całą instalację.

Montaż instalacji fotowoltaicznych – jak uniknąć zacienienia?

Problemem może być cień, który pada bezpośrednio na panele i obniża ich wydajność. Do ogniw dociera wtedy mniej promieni słonecznych, co przekłada się na niższą produkcję energii elektrycznej. Montaż instalacji fotowoltaicznych polega na szeregowym połączeniu poszczególnych paneli. W praktyce oznacza to, że cały system pracuje dokładnie tak, jak… jego najsłabsze ogniwo. Cień mogą powodować wysokie drzewa, sąsiadujący budynek, maszt czy przewody elektryczne. Problemem są nawet spadające liście (które zasłonią niewielki fragment jednego z fotoogniw) czy antena telewizyjna.

Z tego powodu bardzo ważne jest zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej w taki sposób, aby wyeliminować sąsiadujące z nią przeszkody. Nowoczesne moduły fotowoltaiczne coraz częściej posiadają specjalne diody bocznikujące (by-pass). Lokalizują one ewentualne przeszkody powodujące cień i automatycznie wyłączają chwilo zasłonięte ogniwa, które obniżają wydajność całego systemu. Wtedy prąd przepływa przez diodę bocznikującą. Przy zastosowaniu ogniw z krzemu krystalicznego, projektanci najczęściej dzielą szereg składający się z 10-12 ogniw na 3 oddzielne sekcje posiadające własne diody. Gdy jeden z fragmentów zostaje zacieniony, diody by-pass wyłączają 1/3 całego panelu.

Nieco inaczej wygląda montaż paneli fotowoltaicznych składających się z ogniw cienkowarstwowych. Ogniwa ustawia się równolegle w jednym rzędzie. Zacienienie fragmentu powoduje jedynie częściowy spadek wydajności modułu. Najczęściej producenci stosują tutaj jedną diodę bocznikująca. Całkowite zasłonięcie jednego z ogniw spowoduje więc wyłączenie pracy systemu.

Montaż instalacji fotowoltaicznych – jakie warunki należy zachować?

Panele słoneczne wymagają odpowiedniego przechowywania. Należy pamiętać, że za montaż instalacji fotowoltaicznych musi odpowiadać wyspecjalizowana firma. Bardzo ważne jest także, aby prace wykonywać przy odpowiednich warunkach pogodowych. Modułów nie instaluje się przy silnym wietrze i wilgotności powietrza powyżej 85 rH%. Panele fotowoltaiczne można przechowywać w temperaturze od -40 do +60 stopni C.

Na czym polega bezpieczny montaż instalacji fotowoltaicznych?

Montaż instalacji fotowoltaicznych powinien opierać się na profesjonalnych procedurach, które zagwarantują bezpieczne i wydajne działanie całego systemu. Prace musi wykonać specjalistyczna firma – dobrze, gdy montażyści będą posiadać uprawnienia UDT (certyfikat instalatora OZE). Bardzo ważne jest także wykorzystanie wyłącznie certyfikowanych materiałów i elementów montażowych.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie wytrzymałego stelażu wsporczego, który zostanie przymocowany od dachu. Stelaż musi zostać zaprojektowany i wykonany w oparciu o obowiązujące przepisy budowlane. Istotne jest, aby jego konstrukcja wytrzymała napór śniegu i nie uległa zniszczeniu pod wpływem silnego wiatru, na który będą narażone panele przytwierdzone do dachu budynku.

Kolejnym etapem jest montaż modułów. Instalację paneli fotowoltaicznych można wykonać wyłącznie przy wykorzystaniu fabrycznych otworów montażowych. Zabronione jest rozwiercanie ramy. Jakakolwiek ingerencja w gotową konstrukcję paneli jest równoznaczna z utratą gwarancji na zakupione elementy (może ona obejmować nawet 10 lat). Minimalna odległość pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą panelami słonecznymi wynosi 5 mm. Bezpieczniej będzie jednak zwiększyć ją do 2 cm, co poprawi cyrkulację powietrza i zapewni lepszą wentylację całej konstrukcji narażonej na stałe działanie promieni słonecznych oraz wyprodukowanego prądu. Panele fotowoltaiczne przytwierdza się szerszą albo węższą krawędzią do dołu. Monterzy zawsze muszą jednak sprawdzić rozłożenie diod bocznikujących, które odpowiadają za automatyczne wyłączanie i włączanie przysłoniętych chwilowo ogniw.

Systemy fotowoltaiczne można zamontować wyłącznie na dachu o odporności pożarowej klasy A (taka konstrukcja jest ognioodporna). Instalacja musi zostać zabezpieczona przez ewentualnym upadkiem, ponieważ będzie narażona na podmuchy wiatru i ciężar zalegającego śniegu. Projekt powinien uwzględnić wygodny dostęp dla serwisantów, którzy będą wykonywać okresowe przeglądy fotowoltaiki oraz naprawiać ewentualne usterki.

Fotowoltaika z montażem – skorzystaj z kompleksowych usług

Interesuje Cię fotowoltaika z montażem? Oferujemy kompleksową obsługę inwestycji. Projektujemy i wykonujemy instalacje fotowoltaiczne na zlecenie osób indywidualnych, samorządów oraz przedsiębiorstw. Zapewniamy szybki, sprawny i bezpieczny montaż paneli fotowoltaicznych w Warszawie i na terenie całej Polski.

Dobieramy najlepsze ogniwa i moduły, przygotowujemy indywidualny projekt systemu, pomagamy uzyskać niezbędne pozwolenia oraz dostarczamy panele słoneczne wraz ze wszystkimi elementami potrzebnymi do ich instalacji. Nasz zespół to ekipy wykwalifikowanych i doświadczonych monterów, którzy nie tylko sprawnie wykonają wszystkie prace, ale także przetestują i uruchomią gotową instalację. Montaż paneli na dachu i gruncie zawsze dopasowujemy do ekspozycji budynku, rodzaju dachu i typu jego pokrycia oraz innych indywidualnych uwarunkowań. Dzięki temu konstrukcja pozwala uzyskać maksymalną wydajność dla konkretnej ilości ogniw. Zapewniamy także monitoring systemu oraz usługi serwisowe.

Chcesz cieszyć się tanią zieloną energią, którą zapewnia fotowoltaika? Montaż paneli słonecznych stanowi specjalność Metis Polska. Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą – pomożemy Ci dobrać korzystne sposoby finansowania i zaprojektujemy inwestycję szytą na miarę Twoich potrzeb.

Back to Top
Zostaw numer, zdobądź informacje - zadzwonimy do Ciebie.