Kolejne rekordy w polskiej fotowoltaice!

W sierpniu 2020 roku padł kolejny rekord – przyłączono do sieci 267 MWp. Zakładając, że średnia instalacja miała wielkość 6,5 KWp – każdego dnia w Polsce wykonano ponad 1200 nowych montaży. Był to nie tylko rekordowy miesiąc w tym roku, ale także najlepszy miesięczny wynik od początku rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Jak do tej pory sumaryczna moc zainstalowanych w Polsce paneli przekroczyła 2,5 GWp.

Już po ośmiu miesiącach tego roku całkowity wynik jest lepszy od poprzedniego roku o 46%. Jeśli porównamy średni miesiąc w tym roku do roku poprzedniego, to okazuje się, że rynek rośnie dwukrotnie z roku na rok. Za tak dynamicznym wzrostem kryje się nie tylko ilość nowych montaży, ale także coraz większa moc pojedynczej instalacji. Od 2013 roku średnia moc instalacji wzrosła o 44% ( z poziomu 4,5 KWp w 2013 roku do 6,5 KWp w 2019 r). Dalszy wzrost mocy instalacji może być chwilowo zahamowany poprzez wprowadzenie nowych regulacji.

Od 19 września obowiązują nowe przepisy prawa budowlanego, które znacząco wpływają na instalacje fotowoltaiczne. Zgodnie z nowymi zasadami, wszystkie instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 KWp – bez względu na lokalizację i przeznaczenie – wymagają uzgodnienia z rzeczoznawcą. Warto w tym miejscu wspomnieć także o informacji Pełnomocnika Rządu ds. OZE. Ireneusz Zyska poinformował, że rząd planuje dodatkowo objąć dofinansowaniem pompy ciepła w przyszłorocznym programie „Mój Prąd”.

W ostatnim czasie dobiegły końca konsultacje projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ma być ona oparta na trzech filarach:

  • sprawiedliwej transformacji
  • zeroemisyjnym systemie energetycznym
  • dobrej jakości powietrza

Jak podkreślił Michał Kurtyka, minister klimatu, Polska stoi przed wyzwaniem zbudowania nowego systemu energetycznego w najbliższym 20-leciu. Zgodnie z założeniami PEP 2040, do 2030 roku w Polsce będzie aż 1 mln prosumentów. Powstanie ok. 5,9 GW nowych mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Zakłada się też przyrost o ok. 8-10 GW nowych mocy w lądowej energetyce wiatrowej. W tym samym czasie w sektorze fotowoltaicznym szacuje się, że powstanie ok. 5-7 GW nowych mocy. Mimo panującej pandemii na świecie, nie wydaje się więc, aby dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce w najbliższym czasie miał zostać zastopowany.