Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to niemały wydatek. Z całą pewnością nie warto jednak oszczędzać na jakości montowanych komponentów ani zlecając montaż nieprofesjonalnej ekipie. Taka inwestycja może nie tylko się nie zwrócić, lecz także narazić inwestora na niepotrzebne koszty, takie jak np. remont przeciekającego dachu.

Najlepszym sposobem, by obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej, jest korzystanie z różnego rodzaju dotacji, ulgi termomodernizacyjnej, a także zachęcenie członków rodziny, znajomych czy sąsiadów, by zdecydowali się na montaż paneli u nas – daje to możliwość wzięcia udziału w programie Polecaj-Zarabiaj, jaki swoim klientom proponuje firma Metis Polska.

Dotacje regionalne na fotowoltaikę i pompy ciepła

Na początku warto przede wszystkim sprawdzić, czy w regionie zamieszkania (miasto, gmina, powiat) nie są przyznawane regionalne dotacje na inwestycje w odnawialne źródła energii. Są one zazwyczaj bardziej opłacalne niż programy ogólnopolskie takie jak Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Ważne by możliwość otrzymania takiej dotacji sprawdzić przed podpisaniem umowy z wykonawcą instalacji. Warunkiem otrzymania dofinansowania w wielu przypadkach jest podpisanie umowy/złożenie wniosku o dotację przed rozpoczęciem inwestycji.

Skorzystanie z dotacji regionalnych z reguły wyklucza możliwość skorzystania z programów ogólnopolskich. Jednak warto dokładnie zapoznać się z regulaminem, gdyż poszczególne programy regionalne mogą się między sobą znacznie różnić.

Informacji o regionalnych dotacjach najlepiej szukać na stronach internetowych jednostek samorządu terytorialnego właściwych dla miejsca zamieszkania oraz na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Aktualnie dotacje regionalne na budowę instalacji fotowoltaicznych są dostępne m.in. dla mieszkańców Krakowa – w dniach 15-30 kwietnia 2021 r. prowadzony jest nabór wniosków do Programu rozwoju odnawialnych źródeł energii, w ramach którego można otrzymać do 15 tys. zł dofinansowania na zakup i montaż fotowoltaiki i nawet 18 tys. zł na zakup i montaż pompy ciepła.

Programy krajowe wspierające inwestycje OZE

W 2021 r. nadal będzie można uzyskać dotację w ramach krajowych programów wspierających inwestycje w odnawialne źródła energii – „Czyste Powietrze” i kolejna edycja Mój Prąd.

„Czyste Powietrze” to program prowadzony przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwe dla adresu prowadzonej inwestycji. Jest on skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Warunkiem otrzymania dotacji na fotowoltaikę jest wymiana pieca na paliwo stałe na nowe źródło ciepła zakupione w ramach programu. Maksymalna kwota dotacji na całość inwestycji (wymiana źródła ciepła, montaż instalacji PV) wynosi  do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania
37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania. Poziom dofinansowania zależy od dochodu beneficjenta. Więcej o programie na stronie Program Czyste Powietrze | Czyste Powietrze.

„Mój Prąd 2021” to z kolei program rządowy wspierający rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych . 1 lipca rozpocznie się nabór do jego trzeciej edycji. Planowany termin zakończenia zbierania wniosków to 20 grudnia. Jednak ze względu na duże zainteresowanie dotacjami, pula środków przeznaczonych na ten cel w poprzednich edycjach wyczerpywała się wcześniej. Co ważne, o dotację „Mój Prąd” można się ubiegać dopiero po zakończeniu inwestycji. O przyznaniu pieniędzy decyduje kolejność zgłoszeń. Z tego powodu warto już dziś zadzwonić do Metis Polska – 571 225 200 – i umówić spotkanie z doradcą technicznym. Zwłaszcza że o środki z tegorocznej edycji będą ubiegały się także osoby, które zakończyły inwestycję po 31 stycznia 2020 r.

Nie są jeszcze znane szczegóły tegorocznej edycji programu. W poprzednich można było liczyć na dotację w wysokości 5 tys. zł na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Mój Prąd 3.0. prawdopodobnie zostanie także poszerzony o dodatkowe komponenty pozwalające na lepsze konsumowanie energii przez prosumentów – należy się więc spodziewać dotacji na zakup magazynów energii, systemów zarządzania energią, a może nawet ładowarek do samochodów elektrycznych. Więcej informacji o programie na stronie Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych (mojprad.gov.pl)

Ulga termomodernizacyjna

To kolejny sposób na znaczne obniżenie ceny zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Wydatki poniesione na przedsięwzięcia termomodernizacyjne (w tym instalacja PV) w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych można odliczyć od podstawy opodatkowania. W ten sposób, w zależności, od sposobu opodatkowania, odzyskamy 17, 19 albo 32% kosztów inwestycji. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na osobę (każdy ze współwłaścicieli może odliczyć taką kwotę) na wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne we wszystkich nieruchomościach, w których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Więcej informacji o uldze termomodernizacyjnej na stronie Ulga termomodernizacyjna (podatki.gov.pl).

Polecaj-Zarabiaj

To program dla klientów Metis Polska. Jego zasad jest prosta. Jeśli polecisz naszą firmę znajomemu, a on zdecyduje się na podpisanie dowolnej umowy z nami (instalacja PV albo instalacja + pompa ciepła), otrzymasz 400 zł. W programie można brać udział wielokrotnie. Szczegóły na stronie Polecaj – Metis Polska

Robić porządnie

Sposobem na oszczędzanie jest też wybieranie produktów wysokiej jakości, nawet jeśli ich cena nie należy do najniższych. W przypadku zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej bardzo istotne jest, by:

– komponenty były wysokiej jakości;

– projektant oraz ekipa montująca mieli odpowiednie uprawnienia i doświadczenie;

– wykonawca instalacji PV dawał pisemną gwarancję na całość wykonywanej usługi.

Dlaczego warto wybrać Metis Polska?

Pracujemy tylko na najwyższej jakości komponentach. Nasza usługa jest profesjonalna i kompleksowa, a przy tym indywidualnie i elastycznie podchodzimy do potrzeb każdego klienta. Dajemy gwarancję na całą usługę oraz gwarancję uzysku – dopłacimy do rachunków za prąd, jeśli zamontowana przez nas instalacja nie będzie osiągała założonej w projekcie wydajności.